پیمانکاری – ساخت انواع سوله، اجرای سوله صفر تا صد

ساخت انواع انبار،سالن، کارگاه،سوله،

اجرای کامل فنداسیون اجرای بتن کف سوله

اجرای کامل دیوار کشی سوله

اجرای انواع سازه های ساختمانی

ساخت تعمیرات، تغییرات داخلی ساختمان

محوطه سازی  صفرتاصد و تعمیرات جزیی درساختمان

ساختمان سازی ساخت ویلا و شهرکهای ساحلی

بتن ریزی آرماتوربندی پل ساختمان کانال سد و غیره

بازسازی آپارتمان خانه های ویلایی باغ و ویلا

جاده کشی محوطه سازی سدسازی اسفالت محوطه و خیابانبادستگاه و دستی

طراحی محوطه باغ، رستوران، تالار و ویلا …

ایزوگام بام استخر دیواربا بهترین نوع ایزوگام که بدون قیرپاشی برروی تمام سطوح مثل

موزاییک و سیمان کاشی آسفالت و غیره قابل نصب میباشد.

سنگ کاری، کاشی سرامیک، اپوکسی، نما کامپوزیت

آسفالت محوطه و جاده و اجرای محوطه سازی و جدول کاری

تعمیرات و بازسازی ساختمان اپارتمان باغ کارخانه ویلاو…

نصب نرده شاخ گوزنی زدسرقت و شاخه ای

انجام کلیه کارهای ساختمانی ازجمله بازسازی تغییرات، تعمیرات داخلی ساختمان درتهران

کلیه شهرستانها بامصالح و بدون مصالح دراسرع وقت باپایین ترین قیمت بصورت توافقی

09122967839 افشار


خرپا چیست؟

خرپا سازه‌ای صلب از واحدهای مثلثی شکل است که از اتصال اجزای باریک و بلند ساخته شده است. خرپاها توانایی تحمل نیروهای کششی و فشاری را دارند.

خرپاها از جمله ساده‌ترین اعضاء باربر سازه‌ها هستند که در کل به عنوان اعضاء خمشی عمل نموده و در سقف‌ها، پل‌ها، و سازه‌های هوا و فضا مورد استفاده قرار می‌گیرند. دراین گونه سازه‌ها به علت عدم وجود نیروی برشی و لنگر خمشی در تک تک اعضاء متشکله مثلث‌ها اتصالات باید به صورت مفصلی مدل شود.

خرپا بر حسب تعریف از مجموعه‌ای از اعضایی بوجود می‌آید که همگی در یک صفحه قرار داشته و ترکیب آنها یک شبکه مثلثی ایجاد نماید. چون در خرپاها فرض می‌شود که اعضا در انتهای خود به اعضای دیگر لولا شده‌اند بنابر این شکل مثلثی تنها شکل پایدار خواهد بود.

 

خرپاها به سه دسته زیر تقسیم بندی می‌شوند:

1-خرپا ساده: با مفصل نمودن سه عضو در انتهای یکدیگر و ایجاد شکل مثلث ساده تشکیل شده است.

توسعه خرپا هر بار با اضافه نمودن دو عضو و یک گره صورت می‌گیرد. اعضای جدید در گره جدید به

یکدیگر مفصل شده و انتهای دیگر آنها به گره‌های موجود مفصل می‌گردند.

۲-خرپای مرکب یا Compounded Trusses: این نوع خرپا ترکیبی از چند خرپای ساده است.

۳-خرپاهای پیچیده و مبهم

 

انواع خرپا خرپاها را در یک تقسیم بندی ساده می‌توان به گونه‌های زیر تقسیم نمود :

۱- خرپای دوبعدی : در این دسته از خرپاها تمامی اعضای خرپا را می‌توان در یک صفحه جای داد. این بدان جهت است که از لحاظ هندسی اختلاف بعدی در نحوه قراگیری و جهت‌گیری اعضا وجود ندارد.بسیاری از طرح‌های کلاسیک خرپا در این دسته جای می‌گیرند. توانایی تحمل تنشها و بارهای صفحه‌ای و حجم و ابعاد متناسب از نقاط قوت این گونه برشمرده می‌شوند.

۲- خرپای سه بعدی: خرپای این دسته از خرپاها بر خلاف نمونه قبل شامل شبکه‌ای از اعضا و اتصالات‌اند که روی هم حجمی را در برگرفته و در امتداد هر سه محور مختصات امتداد یافته‌اند. قدرت تحمل بارها و تنشهای سه بعدی از مزایای این گونه خرپا به شمار می‌رود که البته این مزایا با هزینه حجیم بودن سازه حاصل می‌گردند.

۳- خرپای چندگانه : این دسته از خرپاها با هدف حذف نقاط ضعف و حفظ نقاط قوت دو گونه قبل ابداع گردیده‌اند. در این گونه از خرپاها معمولاً لینک‌های وسط به صورت تکی و لینک‌های بالا و پایین به صورت دوگانه یا چندگانه طراحی می‌گردند. قدرت تحمل بارهای صفحه‌ای و مقاومت خمشی و کمانشی مناسب در جهات گوناگون، در عین حفظ ابعاد متناسب از جمله نقاط قوت این گونه‌اند.

 

اصطلاحات انواع خرپا :

خرپا ی تک تیرک یا شاه تیر ( King Post Truss)

در اغلب مواقع این نوع خرپا را از چوب می‌‌سازند اما می‌‌توان ترکیبی از چوب و فولاد را در ساخت آن به کار بست، تصمیم بر عهده آرشیتکت و سازنده ساختمان است. حداکثر دهانه این نوع خرپا ٨ متر می‌‌باشد، لذا برای ساختمان‌های مختلف علی الخصوص خانه‌های کوچک عالی و مناسب هستنند.

 

خرپا ی پرات ( Pratt Truss)

یقیناً یکی از محبوب‌ترین خرپاهای فولادی به شمار می‌‌رود و می‌‌توان گفت گزینه‌ای کاملاً اقتصادی و مقرون به صرفه است. این خرپاها ویژگی‌های جالب توجه و قابلی دارد که همه آن‌‌ها را مدیون تحمل بارهای کششی اعضای عمودی و تحمل تنش‌های فشاری اعضای قطری خود می‌‌باشد. دهانه این خرپاها بین ٦ تا ١٠ متر است.

 

خرپا ی دستک‌دار یا عصایی (Queen Post Truss)

این خرپا به گونه‌ای طراحی شده که پایدار، قابل اطمینان و در عین حال ساده باشد، با توجه به تنوع بسیارش می‌‌توان آن را در هر زمان و مکانی اجرا کرد. دهانه این خرپا مطلوب و مناسب و در حدود ١٠ متر است، طراحی ساده‌اش سبب شده که در طراحی انواع و اقسام ساختمان‌‌ها بتوان جایی برای آن پیدا کرد.

 

خرپا ی هاو (Howe Truss)

در ساخت این سبک از خرپاها تلفیقی از چوب و فولاد به کار رفته و سازه‌ای زیبا و جذاب با طراحی خاص و منحصر به فرد پدید آورده است. می‌‌توان گفت تقریباً تمامی بخش‌های آن چوبی است و فقط اعضای عمودی یا کششی خرپا از جنس فولادند تا سازه تقویت شده و دوام و استحکام آن تضمین شود. آنچه این خرپاها را به سازه‌ای فوق العاده و تحسین برانگیز بدل می‌‌کند دهانه بسیار عریض آن است که بین ٦ تا ٣٠ متر را پوشش می‌‌دهد و به همین خاطر می‌‌توان آن را در طیف وسیعی از پروژه‌‌ها به کار گرفت.

 

خرپا ی چتری (Fan Truss)

همان طور که می‌‌توان از تصاویر زیر دریافت، طراحی این نوع خرپا بسیار ساده بوده و از فولاد ساخته شده است. در این حالت خاص، خرپا شکل متقارنی به خود گرفته که اصطلاحاً آن را خرپای فینک (Fink) می‌‌نامند. قوس‌های فوقانی این خرپاها به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم شده تا تیرک‌های اتصال را به بهترین نحو تقویت کنند و این مهم‌ترین ویژگی خرپا ی چتری به شمار می‌‌رود. دهانه این خرپاها در حد متوسط و بین ١٠ تا ١٥ متر می‌‌باشد که برای شمار کثیری از پروژه‌های ساختمانی بیشتر از حد نیاز است.

 

خرپا ی سقف نور شمالی ( North Light Roof Truss)

دهانه این نوع خرپا بسیار بزرگ و در حدود ٢٠ تا ٣٠ متر است. عریض بودن دهانه خرپا به شما اجازه می‌‌دهد تا مجموعه بیشتری از تیرآهن های مشبک را به سازه خود بیفزایید و آن را تقویت کنید و مهم‌تر از همه این که چنین طرحی برایتان ارزان تمام می‌‌شود و این رمز موفقیت و محبوبیت بسیار این نوع خرپا محسوب می‌‌شود. جالب است بدانید که این متد قدیمی‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روشی ست که می‌‌توانید در بازار بیابید. از دیگر ویژگی‌های بارز آن می‌‌توان به تهویه مناسب سقف و متعاقباً مقاومت بیشترش اشاره داشت. اگر به دنبال سازه‌ای هستید که دوام و پایداری و تنوع را توأماً داشته باشد، این نوع خرپاها بهترین گزینه‌ای ست که در پیش دارید و بی‌‌تردید ارزش امتحان کردن را دارد. شما می‌‌توانید این خرپا را در ساختمان‌های صنعتی به وفور ببینید لیکن در سالن‌های پذیرایی و فضاهای وسیع و فراخ نیز کاربرد دارد.

 

خرپا ی چهارگوش (Quadrangular Truss)

بزرگ بودن دهانه این خرپاها سبب شده تا در فضاهای وسیع و فراخ همچون تالارهای کنفرانس و سخنرانی و سالن‌های قطار با این نوع خرپا زیاد مواجه شوید.

 

خرپا با قوس‌های موازی (Parallel Chord Truss)

این نوع خرپا برای آن دسته از ما طراحی شده که قصد اجرای یک سیستم سقفی مناسب را داریم اما بودجه هنگفت و زیادی در اختیار نداریم. این خرپاها تماماً از چوب ساخته شده و بهترین خصلت آن عدم نیاز به تیرک‌های نگهدارنده یا دیوارهای حمال است. در عوض الوارهای کامل چوب در آن به کار رفته که باعث می‌‌شود برای علم کردن آن به نیروی کار کمتری نیاز باشد. این خرپا فضای زیادی را در اختیارتان قرار می‌‌دهد که می‌‌توانید از آن به عنوان اتاق زیر سقف شیروانی بهره بگیرید. شاید دهانه آن زیاد نباشد اما اگر به بودجه صرف شده برای اجرای آن نگاهی بیندازید، بدون شک این کمبود را نادیده خواهید گرفت.

 

خرپا ی قیچی (Scissor Roof Truss)

این نوع خرپاها اغلب در کلیساها قابل مشاهده است به تیرک‌های نگهدارنده و دیوارهای حمال نیازی ندارد، اما متأسفانه فضای کافی برای عایق کاری در اختیارتان قرار نمی‌‌دهد لذا در مقوله بازدهی و راندمان انرژی عملکرد بسیار ضعیفی از خود نشان می‌‌دهند. جنبه مثبت این نوع خرپاها تهویه مطلوب سقف و فضای زیادی ست که در اختیارتان قرار می‌‌دهد و می‌‌توانید از آن به عنوان اتاق در زیر انواع سقف شیروانی بهره بگیرید.

 

خرپا ی پاشنه بلند (Raised Heel Roof Truss)

می توان گفت این خرپاهای پاشنه بلند در میان انواع چوبی خرپاها بیشترین بازدهی و کارآیی را دارد، چرا که فضای کافی و مناسبی برای عایق کاری در اختیارتان قرار می‌‌دهد و در عین حال سیستم ساختاری ایده آلی برای تقویت سازه فراهم می‌‌آورد. برای آن که بهترین نتیجه را ببینید ممکن است به مواد و مصالح بیشتری نیاز پیدا کنید، این امر سبب می‌‌شود هزینه‌های اجرای سقف در مقایسه با سایر خرپاها کمی بیشتر شود اما به خاطر داشته باشید که کمتر شدن رقم درج شده در قبض برق و گاز این هزینه‌‌ها را جبران می‌‌کند.

اکثر این خرپاها را می توانید متناسب با میل و نیاز خود طراحی کنید اما زمانی که می‌‌خواهید برای منزل خود یکی را انتخاب کنید، گزینه‌های بسیاری پیش رویتان قرار می‌‌گیرد و ممکن است کمی گیج و سردرگم شوید که کدام یک از آن‌‌ها برای شما بهتر است. لذا بهتر است یک پیمانکار سقف را استخدام کرده و تمام مسئولیت‌‌ها را بر دوش او بگذارید تا ساختار خانه شما را مورد مطالعه و بررسی قرار داده و بهترین و مناسب‌ترین خرپا را برایتان برگزیند. از این طریق شما فرصت خواهید داشت مرغوب‌ترین و با کیفیت‌ترین خرپایی را بیابید که متناسب با بودجه شماست و از مزایای گارانتی سقف خود لذا ببرید. ما شما را با انواع مختلف خرپا آشنا کردیم، این مقاله را به دقت مطالعه کنید و بهترین خرپا را برای خانه خود انتخاب کنید و از نتایج به دست آمده شگفت زده شوید!


سوله چیست؟

سوله سازه‌ای فلزی با سقف شیب‌دار است که بر اساس محاسبات فنی خاص طراحی و ساخته می‌شود.

از این نوع سازه در کارخانه‌ها، اسکلت ساختمان، انبارها، مرغداری‌ها، آشیانه‌های هواپیما، تعمیرگاه‌ها، فروشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی که با قاب‌هایی با دهانه یزرگ نیاز است استفاده می‌شود. به دلیل بزرگ بودن ابعاد تیرها و ستون‌ها باید از تیرورق در پروفیل‌های سوله استفاده کرد.

 

محتویات

۱ – خصوصیات سوله

۲- انواع سوله

۳- طراحی سوله

۳.۱- بارگذاری سوله

۴- اجزای سوله

۵- صب سوله

۶- ساخت سوله‌های جدید با ubm , kspan

۷- نحوه ساخت سوله با این روش (kspan , ubm)

۸- جستارهای وابسته

۹- منابع

خصوصیات سوله

سوله سازی به دلیل کاربرد عمدتاً صنعتی از نظر طراحی با سایر سازه‌ها متفاوت است خصوصاً آنکه قاب‌ها در این نوع سازه‌ها کاملاً متفاوت بوده و دارای شیب می‌باشند و دهانه‌ها نیز نسبت به سایر سازه‌ها بزرگتر است. به دلیل بزرگ بودن ابعاد تیرها و ستون‌ها، جهت اجرای این سازه نمی‌توان از پروفیل‌های موجود در بازار استفاده نمود و باید اقدام به ساخت آن‌ها کرد که اصطلاحاً به آن تیر ورق می‌گویند.

 

انواع سوله

سوله تک دهانه به صورت ۸

سوله دو یا چند دهنه با ستون مشترک به صورت ۸۸ یا ۸۸۸یا ۸۸۸۸

سوله دو دهانه به صورت ۸۸

سوله قوسی

سوله چند ضلعی

طراحی سوله

امر طراحی سوله کاریست تخصصی و بسیار دقیق، فاکتورهای مهمی در طراحی دخیل هستند که بی‌توجهی به آن‌ها می‌تواند هم هزینه گزافی را به سازنده تحمیل کند که صرفه اقتصادی را زیر سؤال می‌برد و هم ممکن است نتیجه معکوس داده و استحکام و پایداری سازه را تضعیف نماید و موجب ایجاد حوادث جبران ناپذیر گردد. برای طراحی یک سوله اطلاعات زیر مطلوب است:

بارگذاری برای بار مرده، بار برف و بار نامتقارن

بارگذاری جانبی سوله شامل بار باد و زلزله

بارگذاری جرثقیل برای سوله، سؤال: آیا جرثقیل در طراحی سوله در نظر گرفته شود یا خیر؟ (بله:محاسبه بار دینامیکی جرثقیل)

ضریب منطقه‌ای، رفتار و اهمیت برای سوله

ارتفاع جانبی سوله و ارتفاع دیوار

دهانه و طول سوله

تعداد قاب‌های طولی سوله

درز انقطاع

محاسبه ضریب طول مؤثر

درصد شیب سقف سوله

پوشش مورد نظر سقف سوله (ساندویچ پنل یا ورق گالوانیزه وتوری مرغی)

تنش مجاز خاک منطقه موردنظر و نوع زمین ساختگاه

نحوه کنترل جابجایی

طراحی اتصالات و بیس پلیت برای سوله

طراحی تیر حمال جرثقیل

طراحی پرلین‌ها به کمک نرم‌افزار

طراحی میل مهار(sag rod)

ارائه طرحی با حداقل دورریز ورق

ارائه دفترچه محاسبات کامل سوله

کنترل کفایت اعضاء در برابر نیروهای موضعی و تعبیه سخت‌کننده در صورت نیاز راهنمایی جهت انتخاب صحیح مقاطع غیر منشوری با توجه کاربری سوله ساختمان سوله شامل ستون، رفتر، پرلین، استرات، وال پست، بادبند، سگراد، سینه بند، پیچ و مهره و سایبان می‌باشد.

 

بارگذاری سوله

ترکیبات بارگذاری دخیل در طراحی سوله (در سوله پرداز) به شرح زیر هستند:

بارمرده سوله

بار برف سوله

بار باد سوله

بار زلزله سوله

بارهای خاص در سوله

بارهای جرثقیل در سوله

با استفاده از این ترکیبات بارگذاری به طراحی سوله می پردازیم. نکاتی پیرامون طراحی سوله

سوله‌های سنگین طراحی شده یا ساخته شده:

۱. گاهی اوقات سازندگان علاقه‌مند هستند به دلایلی همچون کاهش دور ریز ورق، سود بیشتر یا احساس نا امنی از سوله‌هایی که می‌خواهند بسازند مقاطع را نسبت به طرح ارائه شده قوی تر بسازند. مثلاً ارتفاع جان درپای ستون و تعداد بولتها را افزایش می‌دهند ویا عرض بال‌ها را زیاد تر می‌کنند یا طول ماهیچه تیر را زیادتر می‌گیرند. در این میان اگرچه کل طرح قوی تر شده اما باید به نکاتی هم توجه کرد:

– با توجه به اینکه میزان جذب نیرو در قاب خمشی بر اساس ماتریس سختی بوده و ممکن است با قوی تر شدن یک قسمت، نیروی بیشتری هم جذب شود، لازم است بر این اساس کنترل‌هایی صورت گیرد تا افزایش نیروی داخلی عضو نسبت به نیروی دیده شده در طراحی خطرساز نباشد. مثلاً جذب لنگر بیشتر در انتهای تیر، نیازمند پیچ‌های بزرگتری دراتصال تیر به ستون می‌تواند باشد. با جوش دادن و تقویت بیش از حد پای ستون با استیفنرهای متعدد می‌توان باعث جذب لنگر در یک اتصالی که مفصلی فرض شده گردید و موجب گسیختگی در پای ستون یا ورق کف ستون یا بولتها یا واژگونی فونداسیون شد.

 

پیش‌بینی سوله برای آینده

اصولاً تجربه نشان داده‌است اضافه شدن یک سوله (دوقلو یا بچه سوله و…) به سوله موجود یا در حال طرح معمولاً نه تنها باری به آن اضافه نمی‌کند بلکه با توجه به مهار آن وایجاد لنگرهای برعکس در ستون آن هم از نظر تنش و هم از نظر جابجایی وضعیت آن را بهتر می‌کند. اما در مورد سوله‌هایی که قرار است به صورت دوقلو یا چند قلو یا با یک بچه سوله طراحی شوند، اما فعلاً کارفرما قصد دارد که یکی از آن‌ها را بسازد و بعدها در صورت تأمین مالی بخش دیگر را بسازد، قضیه فرق می‌کند و از آنجا که در چند سالی که این سوله به صورت تنها استفاده می‌شود، چنانچه مورد فشار بار باد ماکزیمم یا برف که برای آن طرح شده قرار گیرد، ممکن است عملکرد دیده شده در طرح را نداشته و تخریب گردد.

در این موارد اولاً بایستی سوله‌ای که فقط قرار است ساخته شود را نیز جداگانه مدل نمود و آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار دارد. چنانچه تنش‌های این سوله به تنهایی بیشتر از حد مجاز است لازم است آن را تقویت نمود، اما اگر صرفاً در حالت تنها جابجایی آن قدری از حد مجاز فراتر رود به نظر می‌رسد می‌توان تا حدودی خاص که باید به تأیید دستگاه‌های زیربط برسد و این میزان بستگی به تعهد کارفرما در مورد ساخت قسمت نهایی سوله در مدت زمان محدود دارد می‌توان این جابجایی را نادیده گرفت.

تحلیل دو بعدی یا سه بعدی:

آقای دکتر ازهری روش دو بعدی را ترجیح داده‌اند.

آقای طاحونی تحلیل با تحلیل سه بعدی موافق تر هستند.

تحلیل سوله به صورت سه بعدی پیچیده می‌شود و به مهاربندهای سقف بستگی پیدا می‌کند و حتی اعضای فشاری هم نیرو می‌گیرند.

برای کنترل جابجایی سوله و استفاده از ظرفیت به هم پیوستگی قاب‌ها نیاز به مدل سه بعدی هست.

در مدل سه بعدی از نصف بودن چشمه باربر قاب‌های اول و آخر نسبت به سایر قاب‌ها و وجود ستون‌های باد و تیر نعل درگاه و کلاف و حتی دیوار و گاهی کوچکتر بودن فاصله دو قاب اول و دوم برای کاهش جابجایی می‌توان استفاده کرد.

می‌توان از بادبند در قاب‌های ابتدا و انتها برای مهار بیشتر آن‌ها استفاده نمود.

باید فونداسیون‌های این دو قاب برای نیروهای بیشتر باد طراحی شوند.

با توجه به کاهش جابجایی سوله و کاهش اثر −p ممکن است تنش‌های سوله از حالت دوبعدی کمتر گردند. اما با توجه به اینکه ممکن است تحلیل خیلی دقیق نباشد یا در عمل خوب کار نکنند بهتر است برای کاهش تنش‌ها از این روش استفاده نگردد. بلکه صرفاً به خاطر جابجایی از این روش استفاده گردد که خطر خاصی ایجاد نشود.

بهتر است در حالت استفاده از تحلیل سه بعدی برای کنترل جابجایی سوله در قاب دو بعدی جابجایی سوله به عددی مانند دو برابر جابجایی مجاز سوله محدود گردد تا از عملکرد سوله اطمینان حاصل شود.

در حالت تحلیل دو بعدی تنش‌های خارج صفحه مانند پیچش ناشی از نیروی طولی جرثقیل یا خمش‌های حول محور ضعیف تیر و ستون‌ها دیده نمی‌شود.

در هر حال تحلیل سه بعدی واقعی تر است و در واقع علاوه بر بادبندهای سقف به دلیل اتصال Zها به یکدیگر و پوشش سقف توسط ورق موجدار، اصولاً قاب‌های سوله به هم مرتبط هستند و با هم کار می‌کنند.

ترکیبات بار

برخی افراد قبل از بارگذاری سوله مقایسه‌ای بین برش پایه ناشی از زلزله و باد می‌کنند و فقط نیرویی که برش پایه بیشتری دارد را به سازه اعمال می‌کنند. (معمولاً بار باد) در حالیکه اصولاً این دو تفاوت‌های زیادی هم دارند، از جمله:

الف – بار زلزله صرفاً به مراکز جرم به صورت نقطه‌ای وارد می‌شود و به هر کجا که جرم وجود دارد. اما بار باد به هر کجا که پوششی وجود دارد اعمال می‌شود و توزیع آن به شکل خطی است.

ب – اصولاً توزیع بار زلزله در سوله‌های متقارن، در دو طرف مشابه است. مثلاً در تیرها و ستون‌های دو طرف اما در مورد بار باد در یک طرف، فشار و در یک طرف مکش داریم و در ستون سقف شیبدار مکش‌هایی هم به سمت بالا داریم که عکس‌العمل‌های ویژه‌ای را در اعضای قاب و تکیه گاه‌ها حاصل می‌کند.

ج – در ترکیبات بارگذاری ترکیبی مانند 0.5WL +DL+SL داریم که در مقایسه با ترکیب بار EQ +DL+SL (که بار زلزله بدون ضریب است) قابل مقایسه نیستند.

اما در مورد ترکیب بار EQ +DL+SL به نظر می‌رسد قدری دست بالا باشد. چطور است که آیین‌نامه همزمانی بار برف ۵۰ ساله و باد ۵۰ساله را ناچیز دانسته ولی همزمانی بار برف و زلزله را محتمل می‌داند. در حالیکه باد خیلی محتمل تر از زلزله است: آیین‌نامه بارگذاری ایران سال ۸۵ ص۸۳ –بند ۶-۸-۱

(EیاW) +D

(E یا W) 0.5S)+یا+(Lr L+D

(E یا W0.5) S)+یا+(Lr L+D

آیین‌نامه فولاد ایران ویرایش جدید:

[(E یا W (L+D]0.75 (E یا W (D]0.75

جالب است که در اینجا ضریب ۰٫۵ برای همزمانی بار باد و برف هم منظور شده‌است و ثانیاً ضریب ۱- به عنوان بار باد منظور گشته در صورتی که این ضریب در ترکیبات بار وارد شود مسائل جالبی به وجود می‌آید. از جمله اینکه مکش‌های وارد بر سقف به صورت فشار درآمده و هم جهت با بار برف و بار مرده می‌شوند و مکش ناشی از بار باد (با ضریب شکل مربوط به خودش) به صورت فشار درآمده و فشار وارد بر سازه به شکل مکش در می‌آید. البته در ویرایش قبلی آیین‌نامه فولاد این اشتباهات وجود نداشته‌است.

اثرات تغییرات LTB وK تیر و ستون بر تنش مجاز آنها:

اصولاً هم تیر و هم ستون در سوله از جنس تیر ستون هستند و در هر دوی آن‌ها عموماً ویژگی تیر غالب است تا ستون به دلیل سبک بودن بارها، عمده تنش ایجاد شده در اعضا به شکل خمشی است نه فشاری. مگر در مواردی که ستون دارای جرثقیل سنگینی باشد که درصدی از تنش هم ناشی از نیروی محوری خواهد شد؛ لذا اصولاً بحث بیش از حد دربارهٔ K خیلی در سوله‌ها مصداق پیدا نمی‌کند و اصولاً عددی بین ۱٫۳ تا ۲ را می‌توان به عنوان K ستون به کار برد و تأثیر چندانی بر ابعاد سازه نخواهد گذاشت. اما در مورد گزینه LTB نرم‌افزار از این عدد در دو جا استفاده می‌کند. اولاً عدد LTB کوچکتر از ۱ به این معنی است که طول مهار نشده ستون کاهش داده می‌شود. مثلاً اگر LTB ستون ۰٫۵ تعریف شود و K آن ۱٫۳:

ضریب لاغری:

یعنی بر شکل کمانش عضو و معادله کمانش آن تأثیر می‌گذارد و از آنجا بر تنش مجاز فشاری. تا این‌جای قضیه چندان دور از واقعیت نیست، اما LTB به عنوان فاصله مهارهای جانبی بال فشاری هم برای برنامه شناخته می‌شود و از آنجا ممکن است در تعیین تنش مجاز خمشی تأثیر فراوانی داشته باشد. در حالیکه در بسیاری حالات قوطی به کار رفته در دل ستون یا در وسط جان اجرا می‌شود یا چسبیده به بال کششی و استفاده از آن به عنوان مهار جانبی بال فشاری در محاسبات صحیح نیست. البته راه حل ساده پیشنهاد شده در این رابط جوش دادن یک ورق تقویت جان بین بال فشاری و قوطی مهاربند می‌باشد.

فونداسیون‌های گیردار:

باید کف ستون‌ها تحت همه حالات بار طراحی شوند (و بولتها) چون ممکن است در یک حالت e بزرگ باشد ولی نیروها کم باشند و در حالتی دیگر e متوسط باشد ولی کشش یا فشار در ستون زیاد باشد.

همچنین در صورتی که بخواهیم از فونداسیون منفرد استفاده کنیم، ناپایدار است. چرا که نهایت e که می‌تواند از بزرگتر باشد تا قسمتی از پی تحت کشش بیفتد است و از آن به بعد پی ناپایدار می‌شود و همان‌طور که می‌دانیم همیشه در حالت گیردار e بزرگتر از است. چون معمولاً لنگر زیادی در پای ستون وجود دارد و نیروی محوری کمی بنابراین e= همیشه عدد بزرگی است.

ضمناً در صورت استفاده از فونداسیون نواری روی پیچش شناژهای رابط طولی نمی‌توان حساب کرد چون بار باد همزمان به همه قاب‌ها وارد می‌شود (همین‌طور سایر بارها) و چنانچه دهانه سوله بزرگ باشد فونداسیون‌های نواری عرضی هم شاید خیلی کارساز نباشد. چون اولاً باید آن‌ها را طراحی نمود (آرماتور و بلندشدگی آن‌ها را) و ثانیاً تغییر شکل آن‌ها باید بررسی شود که از حد مجاز بیشتر نباشد. ضمناً همان تغییر شکل (چرخش فونداسیون) هر چقدر هم که ناچیز باشد، باید اثر آن را بر روی جابجایی کنیم سوله بررسی کرد. ضمناً معمولاً وصل کردن فونداسیون به صورت نواری بسیار پرهزینه است.

گیرداری فونداسیون:

۱. اصولاً هیچ دیتایلی برای فونداسیون صرفاً مفصلی و گیردار نیست.

۲. چگونگی اعمال گیرداری نسبی در فایل و دتایل اجرایی آن نیاز به تحقیق دارد مثلاً نمی‌توان گفت چه اتصالی ۲۵٪گیرداری دارد. اما در کل می‌توان گفت هر اتصالی حداقل ۱۰٪ گیرداری را دارد که از ظرفیت آن می‌توان برای کنترل جابجایی سوله استفاده کرد. اما باید بولت‌ها و فونداسیون را هم بر آن اساس طراحی نمود.

۳. گاهی گیرداری نسبی در مورد باری مثل برف تعریف می‌شود ولی در مورد باری مثل باد نسبت‌های بدست آمده بین لنگر جذب شده در حالت گیردار و نیمه گیردار متفاوت است.

اثر دیوارهای جانبی سوله:

۱. در واقعیت دیوارها مهارکننده جانبی ستون‌های سوله و نگهدارنده سوله در مقابل باد هستند. هرچند در تئوری ما فرض می‌کنیم که بار باد از دیوار به سوله منتقل می‌شود. اما در واقع دیوار خود به تنهایی بار باد را تحمل می‌کند و آن را به زمین منتقل می‌کند و اصولاً وجود دیوار در اطراف سوله به کاهش جابجایی آن کمک می‌کند.

۲. از آنجا که با افزایش ارتفاع دیوار از ۵–۶ متر هم سقوط آجر و مصالح در هنگام زلزله و تخریب دیوار به پایین وجود دارد و هم وزن سازه افزایش یافته و باعث می‌شود سوله سنگین تر گردد به نظر می‌رسد بهتر است از کاربرد آجر و دیوار در ارتفاع بیشتر خودداری شود و به جای آن از مصالح سبک و پوشش‌های نوین استفاده نمود.

لزوم کاربرد شناژهای رابط در عرض سوله:

اگرچه مورد خاصی در مورد اتصال عرضی فونداسیون‌های منفرد سوله درعرض در آیین‌نامه‌ها ذکر نشده اما به برخی از محاسن که در ذیل می‌آید مهندسان را ترغیب می‌کند که به صورت دو در میان یا سه در میان از این کمربندها استفاده کنند:

الف- این کلاف‌ها به عنوان مهاری مطمئن برای آرماتور و قالب بسته شده قبل از بتن ریزی لحاظ می‌شوند و از تکان خوردن بیش از حد آرماتورها جلوگیری می‌کنند.

ب- در هنگام زلزله باعث حفظ انسجام سیستم پی و سوله و جلوگیری از رانش یکی از فونداسیون‌های به تنهایی می‌گردند.

ج- با توجه به وجود درصدی از گیرداری در پای ستون و تغییرشکلی که ممکن است در اثر آن در پی حاصل شود، این شناژها این تغییرشکل و چرخش را محدود می‌کنند.

کنترل کمانش‌های موضعی:

طبق آیین‌نامه فولاد ایران و سایرمراجع بین‌المللی لازم است علاوه بر کنترل تنش در اعضای سازه‌ای فولادی که از تیر ورق ساخته می‌شوند. نسبت‌های عرض به ضخامت نیز برای بال و جان اعضا از حدود مشخصی تجاوز نکند تا از کمانش موضعی جلوگیری گردد.

به نظر می‌رسد با کاهش تنش موجود به مجاز اعضا می‌توان این حالت را نادیده گرفت که جای بحث دارد. البته این موضوع در آیین‌نامه فولاد ایران آمده‌است. می‌توان با یک مثال قدری در این مورد توضیح داد:

فرض کنیم نسبت تنش در یک ستون با ابعاد جان۰٫۶×۹۰ و ابعاد بال ۱×۲۰ کمتر از یک شده‌است. اما به دلایلی طراح یا سازنده مایل است از عرض بال ۲۵ به جای ۲۰ استفاده کند؛ که به نظر می‌رسد با وجودی که از نظر کمانش موضعی محدودیت وجود دارد. اما چون از ورق قوی تری استفاده شده و در کل تنش موجود به مجاز در آن عضو کمتر می‌شود، مانعی نداشته باشد. اما اگر از ابتدا طراح نسبت تنش کوچکتر از ۱ را با مقطع دارای بال ۱×۲۵ بدست آورد، این طراحی اشتباه است.

۳. در ویرایش جدید آیین‌نامه فولاد ایران (مبحث دهم- جدول ۱۰-۱-۲-۱ ص۲۵) حداکثر نسبت پهنای آزاد به ضخامت برای جان ≤ قطعات به صورت ذکر شده که ضخامت‌های زیادی را برای جان قطعات نتیجه می‌دهد و به نظر می‌رسد اشتباه چاپی باشد. چرا که این محدودیت که به عنوان مرز مقاطع غیر فشرده و مقاطع با اجزای لاغر معرفی شده در خود این کتاب در چند جای دیگر نقض شده و به صورت ذکر گردیده‌است. از آن جمله در صفحات۵۲ و۶۷ و۶۸

همچنین در ویرایش قبلی مبحث ۱۰ از رابطه استفاده شده‌است. ص۱۹

مجاورت ستون‌های باد با قوطی‌های سقف:

هدف انتقال بار باد به زمین است .(به کمک رفتار خرپایی)

چشمه باربر قاب اول و آخر نصف سایر قاب هاست.

جرثقیل:

بایستی نوع پل جرثقیل (تک پل یا دو پل) در ابتدا مشخص گردد. چون این گزینه به سه عامل مربوط می‌شود: یکی فاصله چرخ‌های راهبر پل، دوم وزن پل و سوم محل حرکت ارابه که در حالت تک پل زیر پل و در حالت دو پل روی آن‌ها می‌باشد.

لازم است پل بر اساس تنش مجاز، اثر خستگی، خیز (و پیش خیز لازم) و کمانش موضعی طرح شود.

برای طراحی کامل و دقیق یک سوله که دارای جرثقیل است، بایستی وزن پلها، وزن ارابه، فاصله چرخهای ارابه و راهبر پل معلوم باشد و بایستی این اعداد در نقشه‌ها ذکر شود تا از مسائل و خطرات بالقوه آتی جلوگیری گردد. مثلاً اگر سازنده وزن پل بیشتری را ارائه کند یا فاصله چرخ‌های راهبر را کمتر کند، خطرناک خواهد بود.

بهتر است خیز پل و حماله براساس رابط کنترل شود یا

باید توجه نمود که نوع نشیمن جرثقیل نیز خیلی مهم است. اگرچه استفاده از نشیمن کربل که به ستون جوش داده می‌شود اصولاً مطلوب تر است (چون عضو بالای آن ضعیف نمی‌شود) اما در مواردی که نیروی زیادی به نشیمن جرثقیل وارد می‌شود بهتر است از ستون‌های لبه دار استفاده کرد تا خطر شکستگی کربل یا جوش آن به ستون برطرف گردد.

تغییر ابعاد فایل و تنش اعضا در ورژن‌های مختلف برنامه

یکی از دلایل تغییرات تنش اعضا در انتقال فایل SAP از ورژنی به ورژن دیگر تغییر فاصله نقاط خروجی یا نقاط check تنش است. (output stations) که در ورژن‌های پایینتر از ۹ فقط توسط کاربر نسبت داده می‌شد، اما در ورژن‌های جدید علاوه بر نقاط قبلی در نقاط تغییر شیب مقاطع و اتصال اعضای دیگر به یک عضو و ورود بارهای متمرکز نیز به صورت پیش فرض برنامه کنترل تنش را انجام می‌دهد که ممکن است در همان نقطه عضو ضعیف باشد: سوله

در برخی از نسخه‌های SAP برنامه به‌طور اتوماتیک در مورد اعضایی که ترکیبات بار برای آن‌ها شامل باد یا زلزله می‌شود تنش‌های مجاز را ۳۳٪ افزایش می‌دهد، اما برخی از نسخه این کار را نمی‌کنند و در کل نسبت تنش بیشتری را نشان می‌دهند. نویسنده:امید خالدان

اجزای سوله

سوله‌ها دارای اجزای مشخص و تعریف شده‌ای هستند، هر قسمت از سوله توسط مهندسین محاسب جزء به جزء محاسبه و طراحی می‌گردد. بخشی از مشخصترین اجزاء سوله به شرح زیر می‌باشد:

قاب خمشی با تکیه گاه ساده یا گیردار شامل ستون‌ها خرپاها یا رفترها

مهارهای طولی که عموماً به صورت قوطی با لوله هستند.

مهارهای عرضی که بادبندهای سقف جزی از آنهاست.

میل مهارها

۵- زد یا لاپه که در اندازه‌های ۶ و ۷ متر در بازار موجود است.

بادبندها به صورت میلگرد پیش تنیده یا پروفیل مورد استفاده قرار می‌گیرد

نبشی سینه بندFlange stay

براکت‌ها که وظیفه انتقال بار جرثقیل به ستون را دارد

پوشش سقف

دیواره‌ها

نصب سوله

معمولاً اتصال اغلب قسمت‌های یک سوله به وسیلهٔ پیچ و مهره و در مواردی نیز از طریق جوش انجام می‌گیرد. به دلیل اینکه تمامی قطعات سوله در کارخانه ساخت بالا ساخته می‌شوند و بیشتر اتصالات از نوع فلنجی بود معمولاً عملیات نصب در چند روز خاتمه می‌یابد و این امر باعث صرفه جویی فراوان در وقت و هزینه تمام شده می‌گردد.

ساخت سوله‌های جدید با ubm , kspan

امروزه با توسعه یافتن علم و تکنولوژی دیگر روش‌های سنتی و قدیمی پاسخگوی نیازهای کنونی نمی‌باشند زیرا رقابت در دو زمینه قیمت و سرعت ساخت از بسیار زیاد شده و از اهمیت ویژه‌ای بر خوردارند، به همین دلیل هم‌اکنون روش‌های ساخت سوله نیز تغییر کرده و از دستگاه‌هایی نظیر UBM و KSPAN (یو بی ام و کی اس پن) استفاده می‌شود که سرعت ساخت را تا حداقل ۵ برابر افزایش می‌دهند و قیمت تمام شده سازه را به میزان حداقل ۵۰ درصد کاهش می‌دهند. سازه‌ها به صورت ضد زلزله بوده چون بسیار سبک می‌باشند و در مقابل سرعت باد تا بیش از ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت مقاوم هستند؛ همچنین به دلیل داشتن شیارهای متعدد بر روی سطح خود جریان هوا به عنوان یک پوشش عایق در آن‌ها عمل می‌کند. البته در مناطق بسیار سرد نظیر سیبری یا مناطق بسیار گرم می‌توان از پوشش‌های پلی اورتان برای عایق بندی بیشتر استفاده نمود. این سازه‌ها بر روی یک فونداسیون سبک قابل اجرا هستند همچنین نیازی به جوشکاری ندارند.

نحوه ساخت سوله با این روش (kspan , ubm)

دستگاه‌های ubm , kspan در اصل یک نوع رول فرمینگ می‌باشند، برای ساخت سوله ابتدا ورق وارد دستگاه می‌شود سپس طی فرایندی از بین یکسری غلتک عبور می‌کند که این امر سبب می‌گردد تا به ورق شکل و قوس دلخواه داده شود. جهت ساخت سوله با دهانه‌های مختلف این تنظیمات قابل تغییر می‌باشند. سپس ورقهای شکل داده شده توسط یک ماشین کوچک به نام سیمر (seamer) درهم دوخته می‌شوند تا دیگر نیازی به جوشکاری نباشد و همچنین قدرت و استحکام سازه را به میزان زیادی افزایش می‌دهد.

املاک مشابه