اخباراقتصادیاخبار 1397/08/14

رخوت در بازار اجاره منطقه لوکس تهران

دنیای اقتصاد : رخوت در بازار آپارتمان‌های اجاری تهران در هفته‌های اخیر در تمام نقاط شهر مشهود است اما در این میان بازار آپارتمان‌های لوکس منطقه یک بیشتر تحت تاثیر جو پاییزی کنونی قرار گرفته و دچار رخوت شده است.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، واسطه‌های ملکی فعال در بازار املاک اجاری آپارتمان‌های منطقه یک معتقدند بهای اجاره بالای این املاک علت مضاعفی است که رکود بازار اجاره را در این منطقه عمیق‌تر کرده است. بررسی فایل‌های موجود در بازار اجاره منطقه یک نیز نشان می‌دهد فایل‌های رسوبی در این بازار بسیار پرتعداد است و برخی از آنها بیش از یک ماه است که در بازار باقی مانده‌اند.

تحقیق از واسطه‌ها نشان می‌دهد میزان مراجعه برای اجاره این گروه از املاک از ابتدای مهر ماه به بعد به شدت کاهش یافته است. از طرفی انگیزه اصلی کسانی که فصل جاری را به جای تابستان برای نقل و انتقال و اجاره ملک انتخاب کرده‌اند، یافتن آپارتمانی با قیمت مناسب‌تر در بازار نسبتا آرام پاییزی بوده است. اما قیمت‌های پیشنهادی تعدیل نشده و تقریبا در سطح اجاره‌بهای فایل‌ها در تابستان، موجب شده اغلب جست‌وجوگران حاضر در بازار نیز از یافتن آپارتمان مطلوب خود در گران‌ترین منطقه تهران ناکام بمانند. در حال حاضر بهای عرف اجاره آپارتمان در منطقه یک بر اساس موقعیت قرارگیری ملک بین ۲ تا ۴ میلیون تومان است اما نرخ متعارف و میانگین که تواتر بیشتری دارد و مربوط به آپارتمان‌های میانسال با امکانات قابل قبول در موقعیت‌های منطقه‌ای متوسط (و نه کاملا لوکس) منطقه یک است، عموما بین ۲ تا ۳ میلیون تومان است. در عین حال خانه‌های قدیمی و فاقد امکاناتی نیز در این منطقه پیدا می‌شود که با اجاره‌بهای پایین‌تر از این رقم عرضه می‌شود. از طرفی اغلب موجران مایل به دریافت اجاره‌بهای بیش از ۳ میلیون تومانی به اضافه ودیعه مشخص بر اساس متراژ و موقعیت آپارتمان هستند و کمتر حاضر می‌شوند بخشی از این رقم را با دریافت ودیعه بیشتر، تعدیل کنند. این موضوع یافتن آپارتمان اجاری در منطقه یک را برای قشر متوسط به بالا هم دشوار کرده و تنها طبقه مرفه در بازار اجاره منطقه یک امکان یافتن گزینه مطلوب خود را به آسانی خواهند داشت.

هم‌اندیشی مشاوران املاک و فعالان ساختمانی

گروه بنگاه‌ها : رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران ضمن بی‌تاثیر خواندن تحریم‌های آمریکا علیه اقتصاد ایران گفت: تحریم‌ها منجر به گران‌تر شدن مسکن نخواهد شد.

به گزارش «دنیای اقتصاد» مصطفی قلی خسروی در مجمع هم‌اندیشی اتحادیه مشاوران املاک که به میزبانی گروه عمران و توسعه بهساخت برگزار شد، تصریح کرد: در دوران تحریم، سرمایه‌گذاری در بخش مسکن و ساختمان امن‌ترین سرمایه‌گذاری است؛ زیرا مسکن یک کالای ماندگار و مطمئن است.  وی با بیان اینکه خرید، فروش و اجاره مسکن ۱۵ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته، گفت: با توجه به فرا رسیدن فصل سرما، افت معاملات طبیعی است. به نظر می‌رسد بازار مسکن هم اکنون دچار رکود نیست، بلکه دچار کسادی است. توصیه می‌کنم کسانی که قصد خرید مسکن دارند، این کار را انجام دهند و مالکان هم منتظر نمانند. این موضوع به گردش مالی در بخش مسکن در حوزه ساخت و ساز کمک می‌کند. قلی خسروی با اشاره به توسعه‌دهندگان املاک و مستغلات گفت: آژانس‌های املاک در همه جای دنیا فعالند و دولت‌ها اختیاراتی را به توسعه‌دهندگان املاک و مستغلات می‌دهند. ما نیز در ایران احتیاج داریم تا از تجارب سازندگان و واسطه‌های ملکی استفاده کرده و در این زمینه باید اتاق‌های فکر تشکیل داده و این بحث را با جدیت بیشتری دنبال کنیم. در حاشیه این مراسم سامان شهامت‌دوست مدیرعامل گروه عمران و توسعه بهساخت، در گفت‌وگویی با «دنیای اقتصاد» با اشاره به اهداف برگزاری این نشست هم‌‌اندیشی گفت: معتقدم هر چقدر مشاوران املاک و شرکت‌های عمرانی و فعالان حوزه ساختمان بیشتر با هم در ارتباط بوده و همکاری‌های خود را توسعه دهند، بازار مسکن هم از نظر حجم معاملات و هم از نظر کیفیت ساخت و سازها، رونق می‌گیرد. وی درباره چالش‌ها و مشکلات پیش روی بازار مسکن، تصریح کرد: بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مشکل ما در این بازار بوروکراسی سنگین و پیچیده است. چنانچه فرآیندهای اداری شهرداری یا نظام مهندسی به‌صورت سیستمی انجام شود، بسیاری از هزینه‌ها کاهش می‌یابد. مدیرعامل گروه عمران و توسعه بهساخت با تاکید بر استفاده از فناورهای جدید گفت: سیستم‌های ساخت و ساز باید به فناوری روز دنیا نزدیک شود و ارتباط با شرکت‌های پیشرو در این زمینه افزایش یابد؛ زیرا این فناوری‌ها باعث کاهش هزینه‌های ساخت و ساز و افزایش عمر ساختمان‌ها می‌شود.

توصیه به خریداران لوازم خانگی‌

مدیر مرکز اطلاعات لوازم خانگی با اشاره به فروش برخی لوازم خانگی‌ معمولی با بسته‌بندی برندهای با کیفیت و گران‌ قیمت در بازار، به خریداران توصیه کرد کالاهای مورد نیاز خود را از نمایندگی‌ها تهیه کنند تا از اصالت کالا مطمئن شوند.

مهرداد توریان،  مدیر مرکز اطلاعات لوازم خانگی از وجود کالاهای تقلبی و غیراصل در بازار لوازم خانگی خبر داد و گفت: افزایش نرخ ارز و کمبود کالا باعث شده برخی از افراد سودجو دستگاه‌های ایرانی با کیفیت معمولی را در بسته‌بندی برندهای معتبر داخلی یا بین‌المللی در بازار عرضه کنند. وی با بیان این‌که خریداران، شاخصی برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن این کالاها ندارند، اظهار کرد: در این شرایط بهتر است که خریداران، کالای مورد نظر خود را از نمایندگی‌ شرکت‌های معتبر تهیه کنند. به گفته توریان، افزایش میزان اجاره‌ مغازه‌ها و فروشگاه‌های عرضه لوازم خانگی و رکود بازار باعث شده برخی مغازه‌داران برای تامین هزینه‌های خود به فروش کالاهای تقلبی و غیراصل اقدام کنند؛ بنابراین احتمال فروش این اجناس در مغازه‌هایی که پروانه کسب ندارند، بیشتر است. وی خاطرنشان کرد: مصرف‌کنندگان می‌توانند از طریق سامانه ۱۸۸۲ از اصالت برندهای دارای نمایندگی و شناسنامه و همچنین خدمات پس از فروش برندهای لوازم خانگی مطمئن شوند.

صادرات روغن ممنوعه!

در حالی‌که از ابتدای تیرماه وزیر جهادکشاورزی صادرات ۱۸ قلم کالای اساسی وارد شده با ارز یارانه‌ای را ممنوع اعلام کرد،جدیدترین آمارها نشان می‌دهد که در نیمه نخست امسال بیش از ۴۸ هزار تن انواع روغن بهکشورهای مختلف صادر شده است. از چند ماه پیش دولت برای واردات کالاهای اساسی، ارز دولتی۴۲۰۰ تومانی اختصاص داد و وزیر جهاد کشاورزی برای جلوگیری از خروج کالاهای اساسی کهبا استفاده از ارز یارانه‌ای وارد شده‌اند طی نامه‌ای در تاریخ ششم تیر ماه امسال،صادرات کالاهای اساسی را در ۱۸ ردیف مختلف تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد و به دنبالآن صادرات دانه‌های روغنی و انواع روغن خام و پالم نیز ممنوع شد. در بخشی از این نامهآمده است که “ با توجه به ضرورت تامین کالاهای اساسی و ضروری مورد نیاز کشور و جلوگیریاز خروج این کالاها و پیشگیری از بروز هرگونه رانت در شرایط خاص کنونی، با استناد بهقانون تمرکز وظایف اختیارات و وظایف بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی، بدین وسیلهصادرات کالاهای مشروحه زیر تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام می‌گردد.” ذرت، گندم، آرد، جو،جو دوسر، دانه‌های روغنی، روغن خام و روغن پالم، یونجه، کاه و کلش، پودر ماهی و گوشت،انواع سبوس، کنجاله سویا، سایر کنجاله‌ها، تفاله‌ها، خوراک آبزیان، افزودنی خوراک آبزیان،چاودار و سورگوم از جمله این کالاهای اساسی بودند که صادرات‌شان در نامه محمود حجتیممنوع اعلام شد.


«حمایت» بررسی کرد

تاثیر افزایش قیمت مصالح ساختمانی بر بازار مسکن

قیمت مصالح ساختمانی در یکسال گذشته و با افزایش نوسانات مخرب نرخ ارز، افزایش غیرمعمول داشته است و این مساله بر قیمت نهایی مسکن تاثیرگذار بوده است. قیمت مسکن در تهران بر اساس گزارش سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور در یکسال گذشته افزایش 83.5 درصدی داشته است و اگرچه نمی توان همه این میزان افزایش را مربوط به مصالح ساختمانی عنوان کرد اما سهم عمده ای از آن که به گفته برخی کارشناسان حدود 65 درصد است در گرانی مسکن تاثیرگذار بوده است. بر اساس اعلام منابع رسمی قیمت مصالح ساختمانی در یکسال گذشته افزایش حدود 50 درصدی داشته است و این در حالی است که واحدهای مسکونی موجود که به اتمام رسیده و به فروش نرفته‌اند با مصالح ساختمانی قبل از گرانی ساخته شده‌اند و پیش بینی می شود تا دو سال دیگر مسکن‌های جدید گران ساخت وارد بازار می‌شوند و این مساله به گفته کارشناسان رکود بازار مسکن را که در ماه های اخیر شروع شده را تشدید می کند.

بر اساس اعلام مرکز آمار تورم گروه «آهن‌آلات، میلگرد و پروفیل درب و پنجره و نرده» با ۴۵ درصد نسبت به فصل بهار بیشترین تاثیر را در افزایش شاخص کل مصالح ساختمانی در فصل تابستان داشته است. طبق اعلام مرکز آمار، درصد تغییرات میانگین شاخص در چهار فصل منتهی به فصل تابستان سال ١٣٩٧ نسبت به میانگین شاخص در چهار فصل منتهی به تابستان سال ١٣٩٦ معادل ٢٦,٧ درصد بوده که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل (١٧.٤ درصد) با افزایش روبرو بوده است. همچنین شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در تابستان ١٣٩٧ به ٣١٥,٤ رسید که این رقم نسبت به شاخص فصل قبل که ٢٥٠.٨ بود معادل ٢٥.٧ درصد و نسبت به شاخص فصل مشابه سال قبل معادل ٤٩.١ درصد افزایش داشته است. بر این اساس، شاخص قیمت گروه «آهن‌آلات، میلگرد و پروفیل درب و پنجره و نرده» با ۴۵ درصد افزایش نسبت به فصل قبل بیشترین تاثیر را در افزایش شاخص کل در فصل تابستان داشته است. گروه «چوب» نیز با ٦٤.٣ درصد افزایش قیمت و گروه «خدمات» با چهار درصد افزایش قیمت به ترتیب رتبه‌های بعدی را در افزایش شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در فصل تابستان امسال داشته‌اند.

   پیش بینی رکود مسکن

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در افزایش قیمت مسکن، موضوع مصالح ساختمانی است، به طوری که با افزایش قیمت ارز در چند ماه اخیر، قیمت مصالح ساختمانی نیز افزایش چشمگیر داشته و این مسئله در بالا رفتن قیمت بازار مسکن موثر بوده است. سیداحسن علوی، نایب رییس کمیسیون عمران مجلس در این باره گفت: «بر اساس آمارها، قیمت مصالح ساختمانی به صورت کلی نسبت به سال گذشته حدود 50 درصد افزایش یافته که این مسئله موجب افزایش 85 درصدی قیمت مسکن شده است.» وی گفت: «طبیعی است که با افزایش قیمت مصالح ساختمانی، قیمت تمام شده مسکن نیز بالا خواهد رفت، حال در شرایط کنونی متولیان حوزه مسکن، باید تدابیر ویژه ای را برای تامین و توزیع متناسب مواد اولیه و مصالح ساختمانی بیاندیشند، امروز بخشی از محصولات ساختمانی در داخل تولید شده و بخشی نیز از خارج وارد می شود، بنابر این ساماندهی این حوزه بسیار ضروری است.»

علوی با بیان اینکه ظرف افزایش قیمت در بازار مسکن چند ماه است که پر شده، تصریح کرد: «با افزایش چند برابری قیمت مسکن در ماه های اخیر، عملا عرضه و تقاضا به پایین ترین حد خود رسیده و عملا بازار مسکن در یک رکود بسیار سنگین قرار گرفته است. امروز دیگر امکان خرید مسکن از سوی خانواده ها و متقاضیان وجود ندارد، زیرا خانه ای که تا پیش از گرانی، متری 3 میلیون تومان بود امروز با قیمتی بالا تر از 9 میلیون تومان به فروش می رسد، از این رو خرید و فروش مسکن برای اقشار متوسط جامعه نیز غیرممکن شده است.»

نایب رییس کمیسیون عمران مجلس درباره روند افزایش قیمت مصالح ساختمانی و میزان تاثیری‌گذاری آن بر قیمت تمام شده مسکن، گفت: «تجهیزات و مصالح به صورت مجزا تاثیرات متفاوتی در افزایش قیمت ساختمان می گذارند، به طور مثال فولاد و محصولات الکترونیکی به عنوان عوامل و ابزار موثر در ساخت مسکن شناخته می شوند به طوری که این محصولات در قیمت تمام شده مسکن، تأثیر 65 درصدی داشته است.»


مسکن‌های جدید گران ساخت در راه است

نگاهی به آمارها نشان می دهد وضعیت معاملات مسکن همزمان با افزایش قیمت ها، روندی کاهشی داشته است و این وضعیت در چند ماه گذشته ادامه دار بوده است. بر اساس آمارها تعداد معاملات مسکن در مهرماه نسبت به ماه قبل  9.5 درصد  کاهش داشته است و این آمار نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش 32 درصدی داشته است. در این شرایط پیش بینی می شود در ادامه امسال نیز بازار مسکن آماده ورود به دوره رکود چندساله بعدی شود و این در حالی است که افزایش قیمت مصالح ساختمانی نیز هنوز نتایج خود رانشان نداده است.  سعید آسویار، عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران در این باره گفت: «دو سال دیگر مسکن‌های جدید گران ساخت وارد بازار می‌شوند و این وضعیت باعث افزایش مجدد قیمت مسکن می شود.

وی تصریح کرد: «متاسفانه باید گفت که قیمت مسکن در آینده باز هم افزایشی خواهد بود؛ چرا که ساختمان‌های آماده تحویل در بازار با مصالح ساختمانی ارزان تر و به عنوان مثال با میلگرد کیلویی ۱۷۰۰ تومان ساخته شده است.» این اظهارات در شرایطی است که در حال حاضر قیمت میلگرد به هر کیلوگرم ۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان رسیده است.   عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران به فارس گفت: «وقتی قیمت میلگرد، زمین، عوارض، انشعاب آب، برق و گاز سه برابر رشد کرده باید منتظر افزایش قیمت تمام شده مسکن در ماه‌های آتی نیز بود.»

 البته برخی دیگر از کارشناسان نیز معتقدند که بازار مسکن بیشتر از این کشش افزایش قیمت‌ها را ندارد. در هر صورت نکته مشترک در بین همه کارشناسان، پیش بینی رکود بازار مسکن به دلیل کاهش توان قدرت خرید متقاضیان است. این وضعیت بر ساخت و ساز مسکن نیز تاثیرگذار بوده است به صورتی که بررسی ها نشان می‌دهد با افزایش قیمت مصالح ساختمانی بسیاری از سازندگان دست از ساخت و ساز کشیده و منتظر ثبات قیمت ها در بازار هستند. این شرایط سود ساخت و ساز را با کاهش قابل ملاحظه ای همراه کرده است و دیگر خبری از سودهای هنگفت سازندگان نیست تا جاییکه اگرچه پیش از این سهم مالکان برای نوسازی مسکن بیش از  سازندگان بود  اما در این شرایط سهم مالکان کاهش و سهم سازندگان افزایش یافته است و این وضعیت در مناطق یک تا پنج بیشتر مشهود است.

نرخ بیکاری ۱۲.۲ درصد اعلام شد

نرخ بیکاری افراد ١٠ ساله و بیشتر نشان می‌دهد که ١٢.٢ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار) در تابستان امسال بیکار بوده‌اند که این نرخ نسبت به مدت مشابه پارسال مقداری افزایش یافته است.

نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار تابستان ١٣٩٧ از سوی مرکز آمار منتشر شده که طبق آن، روند تغییرات نشان می‌دهد که شاخص نرخ بیکاری افراد ١٠ ساله و بیشتر نسبت به تابستان ١٣٩٦ به میزان ٠.٧ درصد افزایش داشته و جمعیت بیکار کشور با ٢٣٧ هزار نفر افزایش به سه میلیون و ٣٢٦ هزار نفر رسیده است.

در تابستان امسال به میزان ٤٠.٩ درصد جمعیت ١٠ ساله و بیشتر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند؛ یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ١٣٩٦) ٠.٢ درصد افزایش داشته است.

جمعیت شاغلان ١٠ ساله و بیشتر در این فصل٢٣ میلیون و ٩٥٦ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٥٨ هزار نفر افزایش داشتهاست. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که درتابستان امسال بخش خدماتبا ٤٩.٥ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌هایصنعت با ٣١.٦ درصد و کشاورزی با ١٨.٩ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٩ ساله حاکی ازآن است که ٢٤.٩ درصد از فعالان این گروه سنی در تابستان ١٣٩٧ بیکار بوده‌اند. بررسیتغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سالقبل (تابستان ١٣٩٦) ٠.٨ درصد افزایش یافته است. بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهدکه در تابستان امسال ۱۰ درصد جمعیت شاغل به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری،پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کمتر از ٤٤ ساعت در هفته کار کرده و آماده انجامکار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۴۱ درصد از شاغلان ١٠ ساله و بیشتر، ٤٩ ساعتو بیشتر در هفته کار کرده‌اند.