اخباراقتصادیتهران شهرک اکباتان

شهرک اکباتان با ۵.۹۴ کیلومتر مربع وسعت،یکی از بزرگ‌ترین شهرک‌های مسکونی ایران – و در زمان خود یکی از مدرن‌ترین شهرک‌های خاورمیانه – محسوب می‌شود که در غرب تهران قرار گرفته است. درباره جمعیت آن روایت‌های متفاوتی وجود دارد. سایت شهرداری منطقه ۵ تهران جمعیت ساکن در این شهرک را حدود ۴۵هزار نفر عنوان کرده ولی در برخی سایت‌های حوزه شهری و معماری، جمعیت فعلی آن تا حدود۱۰۰ هزار نفر تخمین زده شده است. این شهرک از سمت شرق به کوی بیمه و شهرک آپادانا،از شمال به اتوبان تهران کرج، از غرب به نمایشگاه صنایع هواپیمایی و از جنوب به بزرگراه شهید لشگری محدود شده است. 

این شهرک که درسال ۱۳۴۵ ساخته شده، هم‌اکنون در مسیر خط ۴ متروی تهران قرار دارد و از چند سال قبل مجتمع مگامال در آن ساخته شده که این شهرک مدرن را به امکاناتی همچون پردیس سینمایی،هایپر مارکت و فروشگاه‌های مختلف نیز مجهز کرده است. شهرک اکباتان از سه فاز تشکیل  شده که هر فاز شامل چند بلوک و هر بلوک شامل چند ورودی است.

نام «اکباتان» از کلمه«هگمتانه» به معنی محل اجتماع یا محل گردهمایی برگرفته شده است.

برخی منابع، طراحی اکباتان را به طراحان آمریکایی نسبت داده‌اند. با این حال، از «رحمان گلزار شبستری» - که آن زمان یک معمار جوان بود - به عنوان بنیانگذار شهرک اکباتان یاد می‌شود.
شهرک اکباتان از جنوب به اتوبان شهید لشکری و از شرق به کوی بیمه محدود می‌شود.
مسجد جامع شهرک اکباتان در فاز ۱ قرار گرفته و از شمال و جنوب به چند بازارچه منتهی می‌شود.
شهرک اکباتان در مسیر خط چهار متروی تهران قرار دارد و دارای یک ایستگاه مترو است که در فاز ۲ شهرک قرار دارد.


قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان

برای خرید آپارتمان در منطقه اکباتان چقدرباید هزینه کرد؟

 بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد برای خرید یک واحد۷۲ متری در شهرک اکباتان کوی بیمه باید در حدود ۶۶۵ میلیون تومان هزینه کنید.

قیمت سایر واحدهای آپارتمانی در این منطقه به شرح زیر است:

1836646_583


قیمت آپارتمان درکوی بیمه شهرک اکباتان

آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان در منطقه اکباتان تهران طی آبان ماه ۹۷ است.

 گسترش نیوز: این ارقام مربوط به اعلام سامانه اطلاعات املاک ایران است.

Ekbatan.jpg
املاک دیدار


اخبار۱۳۹۷/۰۸/۱۵

سرمایه‌ها دوباره به بخش مسکن می‌آیند؛

روزهای خوش رونق بازار مسکن در راه است؟

درسال های گذشته و به دلیل عقب افتادن تولیدمسکن از میزان تقاضا درجامعه، مشکلات فراوانی در بخ به وجود آمده است

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، درسال هایگذشته و به دلیل عقب افتادن تولید مسکن از میزان تقاضا درجامعه، مشکلات فراوانی دربخ به وجود آمده است. مشکلاتی که اکنون سبب شده تا هر سال بر تعداد افراد حاشیه نشیندر اطراف کلانشهرها افزوده شود.

در ماه های گذشته و تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز،بازار مسکن هم شاهد افزایش چشمگیر قیمت ملک و همچنین اجاره بهاء بود و در مهرماه وکاهش تدریجی نرخ ارز و متضرر شدن بعضی از شهروندان در معاملات طلا برخی از کارشناسانپیش بینی کردند که بار دیگر بخشی از نقدینگی فراوان درجامعه به سمت بازار مسکن روانهخواهد شد.

شرایط سخت اقتصادی و نبود ثبات در بازار، نوساناتنرخ ارز ،‌افزایش اجاره بها و گران شدن مسکن و همخوانی نداشتن آن با میزان دستمزد و…از جمله دغدغه های مردم است و هر روز بر میزان سوالات آنها افزوده می شود.

در این باره بیت‌الله ستاریان، کارشناس اقتصادمسکن در گفت‌وگو با خبرآنلاین ابراز امیدواری کرد که روزهای خوبی درانتظار بازار مسکنو ساخت و ساز است.

 گفت‌وگویمفصل خبرآنلاین با این کارشناس را می خوانید:

با توجه به نوسانات شدید نرخ ارز آیا می توانبه سرمایه گذاری بخشی از نقدینگی موجود در جامعه در بخش مسکن امیدوار بود؟

به زودی شاهد سرازیر شدن مجدد سرمایه‌ها ازاین بخش به حوزه مسکن خواهیم بود و رونق بازار مسکن تا انتهای سال ۹۷ و اوایل سال۹۸ ادامه خواهد داشت. البته باید گفت با توجه به رونق بازار مسکن در بهار ۹۷ انتظارداشتیم و پیش‌بینی می‌کردیم که این رونق تا انتهای شهریور و حتی پایان سال نیز اینشرایط ادامه داشته باشد.

طبیعی است با نوسانات بازار و افزایش نرخ ارزو همچنین بالا رفتن قیمت سکه و طلا بخشی از سرمایه‌ها از حوزه مسکن به سمت این بازارهاسرازیر شد بنابراین پیش بینی می شود به زودی شاهد سرازیر شدن مجدد سرمایه‌ها از اینبخش به حوزه مسکن باشیم.

برخی بر این باورند که ممکن است سرمایه هایسرگردان به جای بازار سکه و ارز سراز بازار بورس و مسکن دربیاورند که در پاسخ به اینفرضیه باید توضیح دهم؛ بازار بورس تخصصی تر بوده که طبیعی است همه به این بازار تمایلنداشته باشند بنابراین به سمت سرمایه گذاری در بخش ملک گرایش دارند زیرا مسکن و ملکبه عنوان یک کالای سرمایه ای در جامعه مطرح شده است.

یعنی رونق مجدد در بخش مسکن اتفاق می افتد؟‌

رونق بازار مسکن از شهریور سال گذشته آغاز شدهبود و پیش بینی ما این بود که در تیر و مرداد۹۷ شاهد حداکثر میزان رونق در بازار مسکنبرسیم اما به دلیل اتفاقات بازارهای موازی مانند ارز و طلا ( که در مقابل بازار مسکنکوتاه مدت محسوب می شوند)، این بازارها جاذب نقدینگی جامعه شد که با تپجه به شرایطرخ داده در تابستان ۹۷ پیش بینی می کردیم در آذرماه این نقدینگی به سمت بخش مسکن برگردد.

البته به سبب کاهش نرخ ارز و ماجراهای این بازارو همچنین برنامه ریزی دولت برای ممانعت از افزایش نرخ ارز، این اتفاق زودتر و در مهرماهافتاد که  اکنون انتظار برگشت این نقدینگی رابه سمت ملک و مسکن داریم.

با این شرایط می توان به رونق بازار مسکن تاانتهای سال ۹۷ و اوایل سال ۹۸ امیدوار بود البته در ۲سال‌ گذشته بارها گفته‌ام که وقتیرونق اتفاق می‌افتد، قیمت‌ها افزایش می یابد و البته نباید فراموش کرد با توجه به شرایطیکه در اقتصاد ما وجود دارد؛ افزایش معاملات،‌ افزایش قیمت،‌ افزایش توزیع و افزایشسرمایه‌گذاری باهم اتفاق خواهد افتاد و که در شرایط فعلی اقتصاد نباید این چهار موردرا بدون هم فرض کنیم زیرا نمی توان هم رونق داشته باشیم اما افزایش قیمت اتفاق نیافتد.

می توان پیش بینی کرد که در ۶ماه آینده شاهدرونق بخش مسکن خواهیم بود و این رونق تا نیمه سال ۹۸ ادامه خواهد داشت.

افزایش نرخ ارز چقدر بر روی افزایش قیمت مسکن افزایش داشته است؟‌

اعداد و ارقام مختلفی اعلام شده و باید گفتبه صورت دقیق نمی توان عددی را اعلام کرد که مثلا تحت تاثیر افزایش نرخ ارز این میزانبر قیمت مسکن افزوده شده اما به حتم تاثیر بالایی بر روی قیمت ملک همانند سایر بازارهاداشته است.

در یک سال گذشته چه میزان بر قیمت مسکن افزوده شده است؟‌

در یک سال گذشته بین ۶۸ تا ۷۰ درصد رشد قیمتمسکن را داشته ایم که این احتمال وجود دارد به میزانی که نرخ ارز رشد کرد این بازارنیز رشد قیمت داشته باشد؛‌یعنی اگر نرخ دلار بر روی ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بمانددر اصل معادل رشد نرخ ارز در حوزه مسکن باید شاهد رشد قیمت باشیم. نباید فراموش کردکه همیشه مسکن پیشتاز بوده یعنی بیشتر از رشد نرخ ارز در مسکن، شاهد رشد قیمت ها بودهایم یعنی در دوره ۲۵ساله اگر قیمت مسکن بررسی شود مثلا به عدد ۱۱۰۰ برابر می رسیم درحالی که در این بازه زمانی نرخ ارز ۱۱۰ برابر شده است.

آیا می توان نسبت به کاهش قیمت مسکن امیدوار بود؟

به حتم قیمت ها پایین نمی آید و این احتمالغیرمنطقی و غیرعلمی است، ‌رشد قیمت ها کاهش پیدا کرده نه قیمت ها؛ ‌به اعتقاد بندهرشد قیمت ها کاهنده خواهد بود.

بارها گفته شده که افزایش قیمت مسکن و نرخ اجارهبر افزایش میزان حاشیه‌نشینی موثر است، نظرتان در این مورد چیست؟

رابطه مستقیمی میان افزایش قیمت خرید و فروشمسکن با بالارفتن میزان رهن و اجاره بهای مسکن وجود دارد به طوری که هر زمان قیمت ملکافزایش یابد به همان تناسب نیز شاهد افزایش میزان اجاره بها خواهیم بود و این افزایششامل ۱۵ تا ۲۰درصد قیمت ملک می شود و طبیعی است که این اتفاق بیافتد.

وقتی قیمت ملک بالا می‌رود به همان نسبت نیزرهن و اجاره نیز افزایش می‌یابد و باید گفت در سال‌های گذشته حاشیه‌نشینی را داشته‌ایمو بیشتر هم خواهد شد و این مساله تنها به دلیل افزایش قیمت نیست زیرا افزایش قیمت خودمعلول بوده و علت اصلی محسوب نمی‌شود و باید گفت علت اصلی افزایش حاشیه‌نشینی این استکه سال‌هاست افزایش تولید نداشته‌ایم و با توجه به نیاز بالای مسکن در جامعه، میزانتولید مسکن کم بوده و متاسفانه گاهی اوقات فراموش می شود که نیاز مسکن به صورت مطلقاست و و برخلاف اینکه در سال‌های گذشته بارها با وجود رکود در این بازار و ناتوانیدر حل این رکود مسوولان‌ از کافی بودن مسکن سخن گفته و بر اصطلاح سربه‌سری تولید مسکنو نیاز بازار و خانوار تاکید کرده اند.

چرا دولت نتوانسته اند نیاز مسکن خانوارهای ایرانی را تامین کنند؟‌

در سال‌۹۰ آقای نیکزاد وزیر وقت مسکن جشن سربه‌سریمسکن و نیاز خانوار را اعلام کرد و در حالی‌که در سال ۹۱ شاهد ۱۴۰درصد افزایش قیمتبودیم اگر سربه‌سری مسکن و نیاز خانوار اتفاق افتاده بود اصلا افزایش قیمتی در حوزهمسکن نباید بروز می کرد و در این شرایط حاشیه نشینی از بین می‌رفت اما قبول نکردندو این شرایط گذشت تا آقای آخوندی ۲سال قبل مدعی شد که خانه‌های خالی بسیار زیاد و مسکناضافه داریم که باید پرسید اگر مسکن اضافه داریم چرا حاشیه‌نشینی وجود دارد؟

افزایش نیافتن قیمت مسکن در سال‌های ۹۴ و۹۵ به دلیل رکود اقتصادی بود این مواردی است که بارها گفته شده و و متاسفانه به دیدکارشناسی به آنها نگاه نمی‌شود بلکه نگاه سیاسی است و این مساله سبب بروز مشکل می‌شودو وزیر ترجیح ‌می‌دهد که بگوید سربه‌سری مسکن اتفاق افتاده تا مدت چند ساله دوره مدیریتشبگذرد.

در سال ۹۷ افزایش قیمت مسکن اتفاق افتاد و بایداز وزیر سابق می پرسیدند باوجود سربه‌سری مسکن و نیاز جامعه چه اتفاقی افتاد که اینشرایط پیش آمده است؟ مگر در ۵سال گذشته گفته نشده که مسکن زیادی داریم؟ با وجود همهاین اظهارات بازهم شاهد افزایش قیمت در بازار مسکن بودیم و به تناسب آن نسبت به سال‌هایقبل حاشیه‌نشینی نیز بیشتر شده است.

بسیاری از انبوه سازان از حمایت نشدن از سویدولت گلایه دارند و مشکلات فعلی را به گردن دولت می اندازند آیا این مساله صحیح است؟

دولت در آغاز به کار وعده های مختلفی در زمینهساخت مسکن اجتماعی، حمایتی و … داد اما درمورد این طرح ها باید گفت دولت در طول یکسال می تواند حداکثر ۱۰ تا ۱۵ هزار واحد بسازد که در مقابل نیاز یک میلیون و ۳۰۰ هزارتا یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکن بسیار ناچیز است.

اکنون، سالانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار واحد مسکونیتولید می شود که در برابر نیاز بازار رقم کمی است که می توان نتیجه گرفت اگر دولت وارداین بخش شده بود نیز حداکثر می توانست ۱۵هزار واحد از چنین طرح هایی را بسازد که درنهایت در مقابل میزان نیاز بسیار ناچیز است.

همچنین دولت حداکثر می توانست نسبت به اتمام۱۰۰هزار واحد مسکن مهر اقدام کند که بازهم در مقابل نیاز یک میلیون و ۵۰۰هزار واحدرقم کمی محسوب می شود. معتقدم دولت به دلیل اینکه برنامه ای برای مسکن نداشت، ‌اینبخش را در رکود نگه داشته و فکری برای رونق مسکن نکرده است بنابراین برنامه منسجمیتهیه نشد در نتیجه تولید مسکن که بیشتر در اختیار بخش خصوصی است، کاهش پیدا کرد.

نباید فراموش کرد که دولت تولید کننده مسکننیست و تاثیری در تولید مسکن در سطح کلان کشور ندارد؛‌ سال هاست دولت در بهترین شرایطتوانسته بین ۴۰ تا ۵۰ هزار واحد مسکونی بسازد و تحویل دهد که در مقابل کسری میلیونیاصلا معنا ندارد و به چشم نمی آید.

راه های جبران کسری میان عرضه و تقاضای بازار مسکن چیست؟‌

این کار برنامه دراز مدت می خواهد و باید بابرنامه ریزی درازمدت و منسجم زمینه های تولید متناسب با تقاضا را آغاز کنیم و برایاجرای این طرح  باید همه ابزارهای مالی را دراختیار مسکن و بخش خصوصی بگذارد و پس از آن نرم افزارها و قوانین را تسهیل کنند و زمینهای شهری و زمین های مورد نیاز تولید مسکن در اختیار سازندگان قرار دهد تا بخش خصوصیبتواند برای تولید مسکن اقدام کند.

در کوتاه مدت اصلا نمی توان به نتیجه مطلوبرسید و فاصله فاحش میان عرضه و تقاضا را کاهش داد که باید  حداقل یک تا ۱.۵سال زمان برای برنامه ریزی در نظرگرفت که به حتم اجرای این طرح برای رسیدن به تعادل میان نیاز جامعه و تولید و عرضهمسکن حداقل به ۱۰ سال زمان نیاز دارد که باید گفت اگر دولت همین امروز برنامه‌ریزیخود را آغاز کند به حتم در ۱۱ تا ۱۲ سال آینده می توان به تعادل میان تولید و عرضهو نیاز جامعه به مسکن دست یافت.

ویژگی‌های معاملات مسکن محدوده مرکز

بازار معاملات آپارتمان‌های مسکونی محدوده مرکزی و نوار جنوبی شهر تهران از گزینه‌های پیشنهادی به متقاضیان به خصوص خانه‌اولی‌هایی است که قصد خرید مسکن با استفاده از وام بانکی دارند.

به گزارش افکارنیوز،  از آنجا که وام بانکی خرید مسکن تحت تاثیر جهش قیمتآپارتمان طی ماه‌های اخیر قدرت خود را از دست داده است و عملا در برخی مناطق مصرفیسهم چندانی از هزینه خرید آپارتمان را پوشش نمی‌دهد، برخی مناطق و محلات محدوده مرکزیو جنوبی شهر تهران برای خرید آپارتمان به این گروه از متقاضیان توصیه می‌شود.

منطقه ۱۰ شهر تهران که بالاترین منطقه جنوبی پایتخت واقع در نوار مرزی دو نیمه شهر تهران(بالاترین منطقه واقع در جنوب نوار خیابان انقلاب-آزادی) و جزو سه منطقه اول بافت فرسوده تهران به لحاظ وسعت و مساحت فرسودگی محسوب می‌شود از جمله این مناطق است. در این منطقه که از مرز جنوبی نوار خیابان آزادی آغاز می‌شود و بین دو بزرگراه نواب و یادگار امام قرار دارد بیش از ۵۰درصد پلاک‌ها جزو محدوده بافت فرسوده قرار دارند؛ هرچند بسیاری از واحدها طی سال‌های اخیر نوسازی شده‌اند. از آنجا که تعداد واحدهای مسکونی ریزمتراژ و کوچک‌متراژ مناسب تقاضای مصرفی و خانه‌اولی‌ها در این منطقه به‌طور نسبی بیش از برخی مناطق مصرفی دیگر است آن دسته از متقاضیان خرید این واحدها با استفاده از وام بانکی می‌توانند محلات واقع در این منطقه را به‌عنوان یکی از مقاصد جست‌و‌جوی خود برای خرید مسکن مدنظر قرار دهند. این در حالی است که این منطقه مانند برخی مناطق دیگر شهر تهران منطقه‌ای مصرفی و قدیمی است و بنابراین کشش سفته‌بازی و سوداگری نیز در آن وجود ندارد؛ به این ترتیب، متقاضیان مصرفی می‌توانند در کنار سایر مناطق این منطقه را نیز برای خریدهای مصرفی خود در نظر داشته باشند؛ این موضوع علاوه بر منطقه ۱۰ در مورد برخی دیگر از مناطق شهر تهران نیز صادق است. تحقیقات میدانی درخصوص وضعیت بازار معاملات مسکن این منطقه حاکی است هم‌اکنون حجم عرضه فایل فروش آپارتمان در این منطقه در مقایسه با برخی دیگر از مناطق در سطح نسبتا مطلوبی قرار دارد و هم‌اکنون تنوعی از فایل‌های فروش در محلات آن قابل جست‌و‌جو است. این در حالی است که وضعیت شبه‌رکودی بازار معاملات مسکن نیز مانند سایر مناطق در این منطقه نیز وجود دارد.

07-02

تغییرات ۷ ماهه معاملات مسکن تهران

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در ۷ ماه نخست سال به ۸۴.۳ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، ۱۴.۹ درصد کاهش نشان می‌دهد

تغییرات ۷ ماهه معاملات مسکن تهران

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در ۷ ماه نخست سال به ۸۴.۳ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، ۱۴.۹ درصد کاهش نشان می‌دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز،طبق گزارش مهرماه معاملات مسکن شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شد، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در مهرماه سال ۱۳۹۷ به ۹.۴ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹.۵ و ۳۲.۳ درصد کاهش نشان می‌دهد و سایر تحولات نیز به شرح زیر است:

تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در هفت ماهه سال ۱۳۹۷

در هفت ماهه سال ۱۳۹۷، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۸۴.۳ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، ۱۴.۹ درصد کاهش نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۷۰.۱ میلیون ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۵.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک متر مربع بنا در مهرماه سال ۱۳۹۷ حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی«۶۰ تا ۷۰ »میلیون ریال به ازای هر متر مربع بنا با سهم ۹.۷ درصد، بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده و دامنه‌های قیمتی «۵۰ تا ۶۰ »و «۴۰ تا ۵۰ »میلیون ریال به ترتیب با سهم‌های ۹.۴ و ۹.۱ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته اند. در این ماه، توزیع حجم معاملات به گونه‌ای بوده است که ۵۴.۲ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی شهر تهران (۸۶.۱ میلیون ریال) معامله شده‌اند.

توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در مهرمااه سال ۱۳۱۷ نشان می‌دهد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای «۵۰ تا ۶۰» مترمربع معادل ۱۴.۶ درصد اختصاص داشته است. واحدهای دارای زیربنای «۶۰ تا ۷۰ »و «۷۰ تا ۸۰ »متر مربع به ترتیب با سهم‌های ۱۴.۵ و ۱۱.۵ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع، ۵۳.۲ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

جمع‌بندی

در مهرماه سال ۱۳۹۷ متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به ۸۶.۱ میلیون ریال رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸۳.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. تعداد معاملات انجام شده طی این ماه ۹.۴ هزار فقره بود که نسبت به مهرماه سال ۱۳۹۶ معادل ۳۲.۳ درصد کاهش دارد.

در هفت ماهه سال ۱۳۹۷ نیز تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۸۴.۳ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، ۱۴.۹ درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۴.۵ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. در این ماه شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب. /۱۵ و ۱۲.۶ درصد رشد نشان می‌دهد.

منبع:ایبنا